Jak ulehčit psovi či kočce příchod do nového domova

12. 9. 2019

Pořízení nového čtyřnohého kamaráda je velkou událostí pro celou rodinu. Víte, jak jim můžete jednoduchými kroky zpříjemnit přivykání si u vás?

Zatímco my lidé se na zvířecí přírůstky nemůžeme dočkat a jsme z jejich příchodu nadšení. Zvířata tuto změnu tak lehce nenesou. První dny v novém domově jsou pro váš budoucí vztah se štěnětem, nebo kotětem (ale i s dospělými jedinci) velmi důležité, je nutné jim věnovat dostatek času, péče a pozornosti. Například není dobré náhle měnit krmivo, na které byli zvyklí u chovatele, či v útulku. Pejskům můžete také pomoci, když jim z předchozího domova přivezete hračku, která "voní“ původní smečkou. 

Mateřská dovolená se štěnětem
Mnozí zkušení chovatelé doporučují, aby po příchodu štěněte do nového domova zůstal jeden z dospěláků 1-2 týdny doma a plně se mu věnoval. Pokud štěněti budete stále k dispozici, snáze tak zaženete jeho stesk po předchozí smečce, navážete spolu pouto a během této doby u něj můžete upevnit hygienické návyky a začít s tréninkem základní poslušnosti.

Příchod kočičky 
Většina koček je v novém prostředí velmi nejistá. Kočky, častěji než psi, mohou trpět stresem ze změny prostředí. Je nutné dát jim čas, aby si na novu domácnost zvykly a pořádně ji prozkoumaly. Nové kočičce zpočátku vyhraďte klidnější místnost v domě či bytě, kde bude mít dostatek úkrytů. Postavte přepravku do místnosti a nechte kočičku volně vyjít, pokud se ukrývá pod nábytkem, násilím ji nevytahujte.

Každá kočka k seznámení s novým domovem a jeho obyvateli potřebuje jiný čas. Některá může po příchodu do vaší domácnosti v přepravce bydlet i několik dnů. Některé zase suverénně vykráčí z přepravky s výrazem: „A teď mi mí noví otroci služte!“ Dobrá ráda zní – kočičku do ničeho nenuťte, berte ji takovou, jaké je, každá je prostě originál.  

Přípravky usnadňující přivykání na nový domov

Na trhu jsou dostupné přípravky, které pomohou mláděti zažehnat stesk po matce a sourozencích v prvních dnech odlučení od matky a sourozenců a rychleji si u vás zvyknout. Jsou na bázi různých účinných látek. Pojďme si je představit.

Přípravky založené na rostlinných extraktech
Kozlík, levandule, meduňka, chmel, čajovník, mučenka a jiné rostlinné výtažky zklidňují, působí proti úzkosti, uvolňují napětí. Jsou zkrátka přírodním zklidňovačem a antidepresivem. Na trhu najdete jak tablety, tak spreje, obojky, pipety, pamlsky, pasty. Stačí jen vyzkoušet variantu nejvhodnější pro vašeho mazlíčka.

Zvířecí feromony pomáhají nejen při strachu z cestování
Feromony jsou neviditelné molekuly, kterými zvířata mezi sebou komunikují, jsou druhově specifické, což znamená, že psí feromon cítí jenom psi bez ohledu na stáří a plemeno, kočičí zase jen kočky. Zahánějí úzkost, navozují pocit klidu a pomáhají, aby se chlupáč cítil v pohodě. U koček je využíván syntetický tvářový feromon, u psů zklidňující feromon vylučovaný kojící fenou. Přípravky s feromony jsou ve formě obojků a sprejů. Pro domácí použití – při strachu z bouřek, ohňostrojů, při separační úzkosti, navykání na novou domácnost atp. – ve formě difuzéru do elektrické zásuvky.

L-tryptofan uklidní psychiku zvířete
L-tryptofan je životně nezbytnou aminokyselinou, potřebnou pro správné fungování organizmu. S pomocí tryptofanu (nepolární, aromatická aminokyselina) tělo vyrábí pro funkci mozku klíčové hormony: serotonin a melatonin. Je to prostě „zlepšovač nálady“. 

Kolostrum
Neboli mlezivo je tekutina vylučovaná mléčnou žlázou matky prvních 24–48 hodin po porodu. Je nejenom zdrojem látek, které pomáhají k podpoře imunitního systému, ale působí i na nervovou soustavu a navozuje stav zklidnění a zmírnění úzkosti.  V přípravcích ke zklidnění se obvykle vyskytuje v kombinaci s vitamínem B1 a extraktem z čajovníku L-theaninem.

K domácímu použití, tedy k našemu účelu, nejlépe poslouží elektrické difuzéry, které zvířata uklidní a to buď působením přírodnícj extraktů nebo zvířecích feromonů. Je také možno aplikovat spreje s těmito látkami, na míste, kde se zvířata zdržují.

Štěně či kotě je prostě zvířecí miminko, je potřeba mu dát čas, aby si na novou domácnost a rodinu zvyklo a mohli jste se radovat ze společného soužití.